עץ מוצר הוא לא רק עוד כלי בניהול עסק. מדובר למעשה במנגנון אשר מאפשר לכם לייעל את העסק שלכם ומעניק לכם את האפשרות לעבוד בצורה מאורגנת וחכמה יותר. אם אתם בעלים או מנהלים של עסק, חשוב שתקראו: מהו עץ מוצר? מתי נעשה בו שימוש? וכיצד ניתן לייעל באמצעותו את העבודה בכל תחום עיסוק בו אתם עוסקים?

 
לפני שנצלול אל תוך כל האפשרויות והיתרונות של שימוש בעץ מוצר, חשוב שנבין מהו למעשה עץ מוצר ובאילו מצבים נעשה בו שימוש.

עץ מוצר, או בלועזית:Bill of Materials הוא כינוי לרשימה של פריטים מסוימים אשר מתארים מוצר תוך ציון הכמויות הדרושות בכל פריט המרכיב אותו. השימוש בעץ מוצר מיועד בעיקר ללקוחות העוסקים בייצור, והוא משפיע בהחלט על תנועות שונות במלאי וגם בתמחורו של המוצר הסופי.

במידה ואתם עסק יצרני, ייתכן ואתם עושים שימוש באפשרויות של תוכנה לניהול עסק מסוגים שונים כמו למשל תוכנה לניהול מפעלים אשר עוזרת לכם להיות עם אצבע על הדופק. כאשר מדובר על עסק מסוג זה, היכולת לשלוט על התהליך שבמהלכו ייוצר מוצר מסוים – היא קריטית לרווחיות של העסק. כאשר המידע אודות המוצר אינו מפורט ואינו נגיש לכל המחלקות הרלוונטיות בצורה נוחה וברורה, קשה מאוד לייעל את התהליך בו מיוצר המוצר ולהוציא ממנו את מה שגורם לבזבוז של כספים או משאבים אחרים. הדבר רלוונטי גם למשל בתחום של ניהול מסעדות אשר בו חשוב מאוד שכל המנות בין אם מדובר במסעדה בודדת או בניהול של רשת מסעדות, ישמרו על קו אחיד ועל מתכון וצורת הגשה אחידים.

עץ מוצר – תוכנה לניהול עסק – אופטימום פוינט

עכשיו, כשאנחנו מבינים מהו עץ מוצר, נעבור אל כמה דרכים בהן אתם יכולים להרוויח מהשימוש בו.

עץ מוצר – איך הוא עוזר לכם?

  1. מחלקות שונות יכולות “לדבר” ביחד – אם אתם מנהלים לדוגמה עסק גדול בעל מחלקות שונות באמצעות תוכנה לניהול סיטונאות, כל המידע של העסק או המפעל מוגדר במערכת זו. אפשר לעשות שימוש בעץ מוצר עבור כל בעלי התפקידים בעסק ועל ידי כך לייעל בצורה ניכרת את העבודה בין המחלקות השונות.
  2. חיסכון בעלויות – עץ מוצר מאפשר לעסק להתייעל כל הזמן . באמצעות “פירוק” של מוצר אשר יכול להיות מורכב, למוצר סופי ומוגמר. על ידי עץ מוצר ניתן לתמחר חומרי גלם שונים, לשפר ולשנות מוצרים אשר ייתכן וגורמים לעלויות גבוהות.

3.שליטה בתהליך הייצור – כל עסק מעונין לשלוט בתהליך הייצור באופן אופטימלי ולחסוך בעלויות. עץ מוצר מאפשר לעשות זאת. באמצעות המידע המצוי בעץ המוצר ניתן לנתח את תהליך הייצור בצורה חכמה, להבין בדיוק מה כולל התהליך, עד לרמה של הפרטים הקטנים – וכך מתאפשר להפוך את התהליך לחכם יותר, להוציא ממנו את מה שלא דרוש ולשפר את הדורש שיפור. כל אלו הופכים את העבודה ליעילה יותר, ומאפשרים גם למנהלים להבין את התהליך ולשלוט בו עד לרמת המוצר המוגמר.

חשוב לדעת כי קיימות מגוון צורות שונות להצגתו של עץ מוצר. אם גם אתם מעוניינים לייעל את העסק שלכם תוך שימוש חכם בעץ מוצר, פנו אלינו ונשמח לסייע!

 

צור קשר